Delta përhapet me shpejtësi, ndërsa mjekët po studiojnë nëse i bën pacientët më të sëmurë

Ndërsa një valë e re e infeksioneve COVID -19, i nxitur nga varianti Delta, po godet vendet në mbarë botën, ekspertët e sëmundjeve po përpiqen të mësojnë nëse versioni i fundit i koronavirusit po i bën njerëzit – kryesisht të pa vaksinuarit – më të sëmurë se më parë.

Qendra amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve paralajmëroi se Delta, e identifikuar së pari në Indi dhe që tani është bërë dominuese në mbarë botën, “ka të ngjarë të jetë më i rëndë” sesa versionet e mëparshme të virusit, sipas një raporti të brendshëm të bërë publik të Premten, shkruan Reuters.

Agjencia citoi kërkimet në Kanada, Singapor dhe Skoci që tregojnë se njerëzit e infektuar me variantin Delta kishin më shumë gjasa të shtroheshin në spital sesa pacientët e mëparshëm në pandemi.

Në intervistat me Reuters, ekspertët e sëmundjes thanë se të tre letrat sugjerojnë një rrezik më të madh nga varianti, por kampioni i studimit është i kufizuar dhe gjetjet nuk janë rishikuar ende nga ekspertë të jashtëm. Mjekët që trajtojnë pacientët e infektuar me Delta përshkruan një shfaqje më të shpejtë të simptomave të COVID-19, dhe në shumë rajone konstatohet një rritje e përgjithshme e rasteve serioze.

Por ekspertët thanë se nevojitet studimi i sjelljes së një numri më të madh të individëve për të përcaktuar nëse një variant shkakton sëmundje më të rënda se një tjetër.

“Është e vështirë të përcaktosh nëse ka pasur rritje të ashpërsisë në një popullatë më të gjerë,” tha Lawrence Young, një virolog në Shkollën Mjekësore Warwick të Mbretërisë së Bashkuar.
Përveç kësaj, ka të ngjarë që shkalla e jashtëzakonshme e transmetimit të Delta po kontribuon gjithashtu në një numër më të madh të rasteve të rënda që mbërrijnë në spitale, thanë ekspertët.

Delta është aq ngjitëse sa lija e dhenve dhe shumë më ngjitëse sesa ftohja ose gripi i zakonshëm, sipas raportit të CDC. Shane Crotty, virologe në Institutin La Jolla për Imunologji në San Diego, tha se treguesi më i qartë se varianti mund të shkaktojë sëmundje më të rënda vjen nga studimi i Skocisë, i cili zbuloi se Delta afërsisht dyfishoi rrezikun e shtrimit në spital në krahasim me një version të mëparshëm.

Shumica e shtrimeve në spital dhe vdekjeve nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara po ndodhin tek njerëzit që nuk janë vaksinuar. Por ka dëshmi se vaksinat janë më pak efektive tek njerëzit me sistem imunitar të komprometuar, përfshirë të moshuarit.

Artikuj të ngjashem

Instagram

Më të lexuarat