10 mite për trupin tonë që i keni mësuar gabim gjithë jetën

Një mit shumë i famshëm është se njerëzit përdorin vetëm 10% të trurit të tyre. Ndërsa kjo mund të jetë mjaft e njohur deri tani, ka mite të tjerë që shumë njerëz ende i besojnë. Për shembull, nënat dhe baballarët tanë na thoshin të prisnim për 30 minuta pasi të hanim para se të notonim. Sidoqoftë, ky është një keqkuptim që do të shpjegohet më poshtë.

Bright Side ka zbuluar 10 mite shumë të njohura ku shumë njerëz vazhdojnë t’i besojnë akoma.
1. Rruajtja e këmbëve bën që flokët tuaj të rriten më të trasha dhe më shpejt.
E vërteta: Kur qimet tuaja fillojnë të rriten përsëri, mund të duken sikur janë më të mprehta dhe më të errëta se zakonisht. Kjo sepse qimet e reja ende nuk janë ekspozuar ndaj elementeve natyrore, si rrezet e diellit dhe kimikatet që zbardhin ngjyrën e tyre. Kjo nuk do të thotë që brisqet shkaktojnë i bëjnë qimet tuaja bëhen më të errëta dhe të trashë. Pra, nuk duhet të ndiheni nën presion për të ndryshuar rutinën tuaj të heqjes së qimeve nëse ju jeni të kënaqur.

2. Të gjithë njerëzit gëlltisin 8 merimangë në gjumë çdo vit.
E vërteta: Merimangat nuk kanë interes të na ngjiten dhe të arrijnë gojën kur flemë sepse frymëmarrja jonë dhe gërhitja nuk i lejon të afrohen. Ne jemi gjithashtu shumë të mëdhenj për to, ku na shohin si një pjesë të peizazhit të tyre dhe asgjë më shumë. Për më tepër, do të ishte shumë e vështirë për njerëzit që të mos zgjohen nëse një merimangë bredh rreth e rrotull në fytyrë dhe hyn në gojën e tyre.

3. Karotat mund të përmirësojnë vërtet shikimin tuaj.
E vërteta: Karotat janë një burim i shkëlqyeshëm i Vitaminës A, e cila dihet se përmirëson shikimin gjatë natës. Sidoqoftë, një person nuk ka nevojë të hajë sasi të mëdha karotash për të marrë vitaminën e tyre, pasi ata mund ta marrin atë nga ushqime të ndryshme. Është e rëndësishme megjithatë të kombinohen karotat me një lloj yndyre në mënyrë që të thithin të gjithë Vitaminën A që mundeni. Përfundimi është se karotat ndihmojnë në mbajtjen e shikimit tuaj në gjendje të mirë, por ato nuk mund ta përmirësojnë ose ta rikthejnë atë.

4. Gjuha ka 6 zona shije.
E vërteta: Të gjitha rajonet e gjuhës  mund të zbulojnë të gjitha aromat dhe shijet e ndryshme që ekzistojnë në ushqime. Miti i zonave të shijes ka dalë në vitin 1901, por kohët e fundit shkencëtarët e kanë mohuar atë. Gjuha ka 5,000-10,000 sytha shije të shpërndara në të gjithë rajonin e tyre dhe ata i dërgojnë trurit tonë sinjale kur shijojnë diçka. Pra, ka të bëjë më shumë me perceptimin e trurit bazuar në përvojat dhe kujtimet sesa në zonat e shijes së gjuhës.

5. Dhëmbët e bardhë nënkuptojnë dhëmbët e shëndetshëm.
E vërteta: Dhëmbët e gjithsecilit janë të ndryshëm dhe ngjyra e tyre e bardhë nuk do të thotë domosdoshmërisht se janë jo të shëndetshëm. Thjesht mund të nënkuptojë që trashësia e smaltit të tyre është më e dobët, diçka që është plotësisht normale. Gjithashtu, faktorë të tjerë si plakja dhe pirja e duhanit mund të zvogëlojnë smaltin ose ta njollosin atë, duke hequr bardhësinë. Nuk duhet të harrojmë gjenetikën, e cila mund të bëjë që dhëmbët e dikujt të formohen në një mënyrë shumë specifike.

6. Zemra juaj pushon së rrahuri kur teshtini.
E vërteta: Kur thithni oksigjen para se të teshtini, presioni në zemrën tuaj rritet, dhe pasi të teshtitni ulet. Pra, natyrshëm, rrahjet e zemrës suaj ndryshojna gjatë këtij procesi, duke ju dhënë idenë që zemra ndalet në çast. Mund të jeni të sigurt se aktiviteti elektrik në zemrën tuaj rifillon normal dhe nuk ndalet sa herë që irritohet hunda dhe teshtini.

7. Ju duhet të prisni 30 minuta për të shkuar në not pasi të hani.
E vërteta: Të presësh 30 minuta deri në 1 orë pas ngrënies për të hyrë në ujë nuk është e nevojshme. Nuk ka asnjë provë konkrete që do të mbyteni nëse stomaku juaj është i mbushur. Në skenarin më të keq, mund të keni ngërç në stomak dhe kjo është arsyeja pse duhet të notoni në ujëra të cekëta, në mënyrë që të dilni menjëherë. Tani, mund të mos jetë ndjesia më e rehatshme për të notuar në stomak të plotë, por nuk ju vjen asnjë dëmtim.

8. Gjaku ynë është blu para se të bie në kontakt me oksigjenin.
E vërteta: Disa njerëz hutohen kur shohin përmes lëkurës se venat e tyre kanë një ngjyrë blu. Ky është vetëm një iluzion optik. Në realitet, gjaku mbetet i kuq i errët brenda venave tona dhe kthehet në një të kuqe vishnje kur bie në kontakt oksigjenin dhe kjo falë një përbërjeje të quajtur hem, e cila është përgjegjëse për transferimin e gjakut në të gjithë trupat tanë.

10. Nëse gëlltisni çamçakëz, ajo qëndron në stomakun tuaj për 7 vjet.
E vërteta: Është e vërtetë që çamçakëzi nuk tretet në stomakun tuaj, por ajo del nga trupi juaj ashtu si çdo ushqim tjetër. Sigurisht që nuk qëndron në stomakun tonë për 7 vjet, por përkundrazi, ajo del brenda 7 ditësh. Sidoqoftë, gëlltitja e çamçakëzit nuk është një ide e mirë, pasi shumë çamçakëz mund të bllokojë zorrët tuaja dhe të shkaktojë kapsllëk. Kjo është arsyeja pse duhet të keni kujdes me këtë zakon veçanërisht me fëmijët.