Ushqimet që ndihmojnë kundër bllokimit të trurit në punë

Ushqimet që riaktivizojnë trurin tuaj dhe ju lejojnë të përfundoni me sukses ditën tuaj të punës.

Kafe

Pijet me kafeinë janë një mënyrë efektive për të aktivizuar shpejt konvulsionet cerebrale.

Disavantazhi i kafesë është se ajo ka vetëm një efekt afatshkurtër. Nëse e teproni, ju hapni derën për një sërë problemesh shëndetësore, nga dhimbjet e kokës deri tek ankthi.

Në vend të kafesë, ju mund të pini çaj jeshil, i cili do t’i japë trupit tuaj një rrjedhje më të ngadaltë dhe më të kontrolluar të kafeinës, dhe gjithashtu përmban antioksidues që janë të mirë për trurin dhe trupin.

Përveç kafesë dhe çajit jeshil, çokollata e zezë dhe pije të caktuara energjike mund të japin një efekt të ngjashëm.

Peshk

Peshku është i shkëlqyeshëm për uljen e presionit të gjakut, zvogëlimin e mundësisë për një sulm në zemër dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjes Alzheimer dhe artritit.

Përveç kësaj, peshku stimulon funksionin e trurit. Është plot acide yndyrore omega-3 dhe është i mirë për shëndetin e përgjithshëm të trurit. Konsumimi i peshkut gjithashtu mund të përmirësojë kujtesën tuaj.

Arra

Dëshironi përqendrim më të mirë dhe shëndet më të mirë? Arrat janë një mundësi e shkëlqyeshme, dhe bajamet janë zgjidhja më e mirë. Ju mund t’i kombinoni ato me ushqime të tjera që përmirësojnë përqendrimin.

Manaferrat

Nëse duhet të shtoni vetëm një ushqim në dietën tuaj ndërsa jeni në punë, le të jenë manaferrat.

Ata janë provuar të jenë të shëndetshëm për të gjithë trupin, dhe veçanërisht për trurin. Pas pushimit të drekës, hani një grusht manaferra dhe rigjeni përqendrimin.

Boronicat do të funksionojnë më mirë, por as të tjerët nuk janë një zgjedhje më e keqe.

Shafran i Indisë

Kurkumina, përbërësi aktiv në shafran i Indisë, mund të përmirësojë funksionimin e trurit.

Faktori neurotrofik i trurit (BDNF) është përgjegjës për pjesën më të madhe të funksionit të shëndetshëm të trurit tuaj, dhe kurkumina në të vërtetë ndihmon në rritjen e niveleve të tij.

Mungesa e BDNF ka qenë e lidhur me një sërë kushtesh, përfshirë depresionin dhe sëmundjen e Alzheimerit.

Shtimi i më shumë shafran i Indisë në dietë mund të ndihmojë në heqjen e bllokimeve të trurit në kushte më serioze shëndetësore siç është sëmundja Alzheimer, shkruan Healthist.

 

Artikuj të ngjashem

Instagram

Më të lexuarat