Kujdes! Mund të paraqesin kërcënim për jetën, cilat janë 5 shkaqet e dhimbjes së stomakut

Dhimbja e stomakut në kokë ndihet në pjesën e sipërme të barkut, veçanërisht në mes ose nën kafazin e kraharorit, dhe shpesh nuk është një arsye për shqetësim, pasi mund të ndjeni vetëm dhimbje stomaku, por ndonjëherë mund të shoqërohet me një grup të kushteve të tjera serioze, të cilat mund të paraqesin kërcënim për jetën. I dëmtuar.

Shkaqet e dhimbjes së stomakut me gazra:

1- Dispepsi

Problemi ndodh pasi të hahet, pasi acidet e stomakut mund të irritojnë rreshtimin e sistemit të tretjes, dhe dispepsia shpesh shkakton simptoma të tilla si belching, gazra dhe fryrje, dhe këto simptoma janë të pranishme së bashku me dhimbje koke.

2- Intolerancë ndaj laktozës

Intoleranca ndaj laktozës mund ta shkaktojë këtë, pasi disa njerëz kanë probleme me tretjen e laktozës në qumësht dhe derivatet e saj të tjerë, dhe gjendja shkakton dhimbje stomaku shoqëruar me fryrje, gazra, të përziera, të vjella dhe diarre.

3- Hernia hiatale

Një hernie hiatale ndodh kur një pjesë e stomakut shtyhet lart përmes diafragmës dhe prej tij në gjoks, dhe kjo hernie mund të ndodhë për shkak të ekspozimit ndaj një aksidenti ose për shkak të dobësisë së muskujve të diafragmës, dhe gjendja shpesh shkakton dhimbje në stomak shoqëruar me gazra, përveç disa problemeve të tjera si problemet e gëlltitjes, belçikimi, dhimbja e fytit, ngushtësia e gjoksit.

4- Sëmundjet e fshikëzës së tëmthit

Gurët e tëmthit ose kolecistiti mund të shkaktojë dhimbje stomaku të shoqëruara me gaz, përveç disa simptomave të tjera të zverdhjes, fryrjes dhe humbjes së oreksit.

5- Shtatzënia

Dhimbja e kokës dhimbja e stomakut në shtatzëni ndodh më së shpeshti, për shkak të zbaticës së acidit, presionit të mitrës në bark dhe ndryshimeve hormonale, dhe duhet t’i kushtoni vëmendje dhe të vizitoni një mjek periodikisht sepse mund të tregojë një gjendje të rëndë.

Artikuj të ngjashem

Instagram

Më të lexuarat