13 fakte interesante për mbretëreshën Elisabeth II të Britanisë (FOTO LAJM)

Mbretëresha Elizabeth ka lindur në 21 Prill 1926 në Londër dhe  u bë mbretëresha e Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore më 6 shkurt 1952 pas vdekjes së babait të saj, Mbretit George VI (1895-1952).

E njohur për përpjekjet e saj për të modernizuar institucionin e monarkisë,  Elizabeth ka sunduar për 67 vjet dhe festoi Jubileun e saj të  diamantë në virin  2012.

Ne do të sjellim sjellim 13 fakte për Mbretëreshën Elizabeta II.

1.E papëlqyera mbretëresha  Elizabeth

Fëmija i parë i Dukës dhe Dukesës së Jorkut, Elizabeth qëndroi e treta në radhë të fronit pas xhaxhait të saj, Edëard, Princi i Uellsit dhe babai i saj, dukës së  York-ut.

Kur xhaxhai i Elizabeth, Edwardi VIII,  në vitin 1936 donte që të martohej me të divorcuarën Ëallis Simpson, Elizabeth u bë e para në listë.

2.Princesha Elizabeth pjesë e Hirushja.

Princesha Elizabeth performoi së bashku me motrën e saj të vogël, Margaret, në një numër pantomimesh gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Imazhet e mëparshme asnjëherë nuk u shfaqën kohët e fundit të një Elizabete 15-vjeçare që luante pjesën e Princ Florizel në  Hirushja në vitin 1941.

3.Racionet e dasmës

I fejuar me Philip Mountbatten, i cili më pas u krijua Lartësia e Tij Mbretërore Princi Filip, Duka i Edinburgh,  në vitin 1946, princesha e atëhershme Elizabeth përdori kuponë racionesh të ushqimeve  për të bërë fustanin e saj të dasmës.

Dyshja u martuan në Nëntor 1947.

Sipas Independent, për shkak të mungesës së fondeve, torta e dasmës së çiftit është bërë nga dhurata nga “Australian Girl Guides “. Torta u pjek nga McVitie & Price.

4.Ajo është një nënë që punon

Mbretëresha dhe burri i saj kanë katër fëmijë: Princi Charles dhe Princesha Anne, të cilët kanë lindur para se Elizabeta të bëhej mbretëreshë, dhe Princi Andreë e Prince Edëard.

Kur Elizabeth lindi Princin Andreë në 1960, ai u bë sovrani i parë që kishte një fëmijë që nga viti 1857 kur Mbretëresha Victoria festoi ardhjen e Princeshës Beatrice.

5.Vit i tmerrshëm

Viti 1992 ishte një fatkeqësi për Mbretëreshën, pasi  një zjarr shpërtheu në Kalanë e Ëindsor.

6.Është gjithmonë në kontakt

Mbretëresha u është përgjigjur më shumë se tre e  gjysmë milionë artikujve të korrespodencës gjatë mbretërimit të saj deri tani, dhe ka dërguar më shumë se 175,000 telegrafë  në Mbretërinë e Bashkuar dhe Komonuelth.

Ajo gjithashtu ka dërguar më shumë se 540,000 telegrame çifteve në Mbretërinë e Bashkuar dhe Commonëealth duke festuar përvjetorin e tyre të martesës.

Mbretëresha ka shkruar më shumë se 45,000 karta të Krishtlindjeve gjatë mbretërimit të saj, dhe ka shpërndarë 90,000 puding të Krishtlindjeve për personelin.

7.Dhurata të çuditshme

Mbretëresha ka marrë një numër dhuratash të pazakonta, ku disa prej tyre edhe  kafshë të gjalla.

Sipas faqes së internetit të Monarkisë Britanike, këto përfshijnë dy breshka të dhëna asaj gjatë një turneu në Seychelles në 1972; një elefant shtatë vjeçar i quajtur Jumbo, i prezantuar nga presidenti i Kamerunit në 1972 për të shënuar përvjetorin e martesës së Mbretëreshës.

Kafshët u vendosën në kujdesin e kopshtit zoologjik të Londrës.

Dhuratat e tjera  të marra nga mbretëresha përfshijnë një palë çizme kauboj, gjatë një vizite në SH.B.A.; syze dielli dhe ananas.

8.Qentë

Mbretëresha ka më shumë se  30 qen të llojit  corgis.

E para që quhej  Susan, iu dha asaj si një dhuratë për ditëlindjen e 18-të në 1944.

Susan e shoqëroi mbretëreshën në muajin e saj të mjaltit, në Broadlands, Hampshire dhe Birkhall në Balmoral Estate.

Shumë prej qenve në pronësi të mbretëreshës ishin pasardhës të drejtpërdrejtë nga Susan.

Dashuria për qentë e Elizabeth është e ngjashme me atë të gjyshes së saj, mbretëreshës Victoria, e cila zotëronte një numër dachshunds gjermane dhe më vonë qen  skocezë, të cilëve ajo i dha emrin Noble.

  1. Anijet mbretërore

Elizabeth ka  23 anije deri tani, e para ishte HMS Vanguard më 30 nëntor 1944, në Clydebank, Skoci, kur ajo ishte Princesha Elizabeth.

Anija e parë  si mbretëreshë, më 16 prill 1953, ishte Britannia, e ndërtar në  Clydebank.

Anije të tjera të nisura nga mbretëresha përfshijnë Elizabeth 2 në vitin 1967 dhe Mbretëreshën Mari 2 në 2004.

  1. Pëlqim mbretëror

Që një projektligj të bëhet ligj, së pari duhet të kalohet nga të dy shtëpitë e Lordëve dhe të Komunave dhe më pas të marrë pëlqimin mbretëror nga mbretëresha.

Që nga viti 1952, Mbretëresha ka dhënë pëlqimin mbretëror për më shumë se 3.500 akte parlamenti.

  1. 11. Mbretëresha ka pritur shumë kryeministra e presidentë

Gjatë mbretërimit të saj, ajo ka mbajtur takime të rregullta në mbrëmje me 12 kryeministrat britanikë: Winston Churchill, Sir Anthony Eden, Harold Macmillan, Sir Alec Douglas-Home dhe Harold Ëilson.

Mbretëresha gjithashtu u takua rregullisht me Edëard Heath,  James Callaghan, Margaret Thatcher,  John Major,  Toni Bler dhe Gordon Broën.

Tradita vazhdoi me kryeministrin e fundit, David Cameron, ku dyshja zakonisht takohen në mbrëmje të së mërkurës.

Toni Bler ishte kryeministri i parë që lindi gjatë sundimit të Elizabeth, në maj 1953, vetëm një muaj para kurorëzimit të Mbretëreshës.

Është interesante pasi  ka patur edhe 13 presidentë amerikanë gjatë mbretërimit të mbretëreshës: Harry S Truman (1945-53); Dëight D Eisenhoëer (1953–61); John F Kennedy (1961–63);

Lyndon B Johnson (1963–69); Richard Nixon (1969–74); Gerald Ford (1974–77); Jimmy Carter (1977–81); Ronald Reagan (1981–89); George H Ë Bush (1989–93); Bill Klinton (1993–2001); George Ë Bush (2001–09); Barack Obama (2009–2017); dhe Donald Trump që nga viti 2017.

  1. Record-mbajtëse

Elizabeth II është monarkja e  40-të që kur  Ëilliam Pushtuesi mori kurorën e Anglisë në Ditën e Krishtëlindjes 1066.

Ajo është gjithashtu monarkja më e vjetër që ka festuar një Jubile të Artë (në 2002 në moshën 76 vjeç, më i ri ishte James VI dhe I, në moshën 51 vjeç.

Elizabeth ishte gjithashtu monarkja e parë britanike që festoi përvjetorin e martesës diamant, në 20 nëntor 2007 dhe përvjetorin e saj të martesës platin më 20 nëntor 2017.

Vetëm pesë mbretër dhe mbretëresha të tjerë në historinë britanike kanë mbretëruar për 50 vjet ose më shumë. Ata janë: Victoria, që mbretëroi për 63 vjet; George III 59 vjet,  Henry III 56 vjet; Edëard III 50 vjet dhe James VI dhe I 58 vjet.

  1. Emri i koduar i mbretëreshës është Sharon ose S, pasi  gërma e parë e emrit lidhet me fjalën SOVRAN, sunduesi suprem, ndaj është dhe kjo zgjedhje.

Historiani mbretëror Hugo Vickers e konfirmoi këtë të fundit, prandaj duhet që mbretëresha të mendojë tashmë një zgjidhje tjetër.

 

Artikuj të ngjashem

Instagram

Më të lexuarat