Chelsea kampione e Europës! Ngre trofeun e Champions në qiellin e Portos

Chelsea ka fituar titullin e dytë në Ligën e Kampionëve pasi Kai Havertz shkatërroi ëndrrat e Manchester City me golin e vetëm të finales në Porto. Fitorja përfundon një kthesë të habitshme në klub nën Thomas Tuchel, katër muaj pasi gjermani mori përsipër klubin pas shkarkimit të Frank Lampard.

Në një lëvizje që filloi nga portieri i tyre Édouard Mendy tre minuta para pjesës së parë, Mason Mount mori zotërimin nga Ben Chilwell dhe kaloi mrekullisht për të lënë vijën e lartë të Cityt. Havertz u la plotësisht i lirë, duke mbajtur zonën dhe mbajti ekuilibrin e tij, duke penguar Ederson që sulmonte përpara se të vendoste topin në një rrjetë të zbrazët.

City, duke ndjekur trofeun e tyre të parë Evropian që nga kurora e Kupës së Kupave në 1971, rriti presionin pas pushimit. Sidoqoftë, shpresat e tyre u goditën masivisht kur humbën Kevin De Bruyne pak para orës pasi belgu u kontrollua nga Antonio Rüdiger. Pas një ndalese të gjatë, De Bruyne – tani me një sy të zi – u zëvendësua nga Gabriel Jesus.

Pothuajse menjëherë, City kishte pretendime të forta për një penallti pasi ata pretenduan që Reece James trajtohej në zonën e Chelsea. Arbitri Antonio Mateu Lahoz u tërhoqi kërkesat e tyre, një vendim i mbështetur nga VAR.

Artikuj të ngjashem

Instagram

Më të lexuarat