Quhen pije *energjike*, por mund të sjellin lodhjen: Si pijet energjike krijojnë efektin e kundërt!

Është vonë pasdite dhe ndjeni se po ju mbyllen sytë, mund të jetë joshëse për të arritur një rregullim të shpejtë të energjisë. Zgjidhja e shpejtë? Një (ose disa) pije energjike. Ndërsa kërkimet përparojnë, mjekët dhe shkencëtarët pajtohen: Pijet energjike nuk janë të shëndetshme. Ja pse:

– Përmbajnë shumë sheqer

Shumica e njerëzve e dinë që pija është e mbushur me një vëllim jo të shëndetshëm sheqeri. Besojeni apo jo, disa pije energjike kanë deri në 16 lugë çaji sheqer për kanaçe, pavarësisht se prodhuesit i tregtojnë pijet e tyre si “shtesa dietike”. Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon që konsumatorët të kenë jo më shumë se gjashtë lugë çaji (24 gram) sheqer në ditë, pasi shumë sheqer mund të çojë në mbipeshë, sëmundje të zemrës, në prishjen e dhëmbëve dhe kancer. Edhe një pije energjike mund ta kalojë këtë kufi të sugjeruar, duke e vendosur trupin në rrezik për shqetësime serioze shëndetësore.

– Shkaktojnë probleme me gjumin

Pijet energjike mund të ndjehen sikur e përmirësojnë përformancën tuaj gjatë ditës (sidomos gjatë periudhave të lodhjes ekstreme), por e vërteta është që ato në fakt mund të kenë efekt të kundërt. Lodhja është mënyra e trupit për t’i treguar mendjes se ka nevojë për gjumë – kur kjo injorohet, trupi nuk është në gjendje të kryejë funksione kritike si rritja dhe riparimi i muskujve, sintetizimi i hormoneve dhe freskimi i funksionit njohës.

Në një studim të vitit 2010, studiuesit zbuluan se njerëzit që pinin tre ose më shumë pije energjike në ditë kishin më shumë gjasa të raportonin më pak se katër orë gjumë në natë sesa ata që shmangnin pijet energjike. Nga ky grup, personat që punonin si roje, raportonin se i zinte gjumi gjatë punës dhe për ta evituar këtë, konsumonin një pije tjetër energjike. Kështu, krijohej një cikël vicioz.

– Një gjë e mirë, e servirur më shumë seç duhet

Kafeina është relativisht e sigurt për shumicën e njerëzve, veçanërisht në moderim. Në fakt, nivelet e ulëta të kafeinës mund të përmirësojnë kujtesën afatshkurtër dhe të përshpejtojnë kohën e reagimit. Sidoqoftë, për shkak se pijet energjike nuk rregullohen nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA), prodhuesit mund të përfshijnë nivele të pasigurta të kafeinës në pijet e tyre ose të përziejnë kafeinën me stimulues të tjerë si guarana. Mbidozimi i tepërt në kafeinë është i mundur dhe shumë më i mundshëm kur përzihet me këto stimulues shtesë që shpesh gjenden në pijet energjike.

Vetëm një pije energjike mund të përmbajë sasi shumëfish të kafeinës krahasuar me një filxhan kafe, dhe ato shpesh konsumohen shumë më shpejt – duke çuar në një goditje më të papritur kafeine.

Nëse keni probleme me mbajtjen e energjisë në nivele të larta, konsideroni të bëni ndryshime afatgjata të jetesës. Përmirësimi i cilësisë ushqyese të dietës tuaj, ushtrimet e rregullta dhe mbajtja e një orari të shëndetshëm të gjumit janë të gjitha mënyrat për të parandaluar lodhjen kronike dhe për të zvogëluar dëshirën për të arritur një rritje energjie të shkurtër e të shpejtë në mes të ditës.

Burimi: Philly Voice

 

Artikuj të ngjashem

Instagram

Më të lexuarat