Shpallja e Berishës dhe familjes s“Non-Grata”, çfarë ndodh me Armina Mevlanin dhe Jamarbër Malltezin?

Ish-kryeministri Sali Berisha u shpall sot publikisht non grata nga SHBA-të, së bashku me bashkëshorten dhe dy fëmijët e tij, në një lajm që duket se do të trazojë sërish ujërat në politikën shqiptare.

Departamenti Amerikan i Shtetit njoftoi se në “listën e zezë” janë edhe bashkëshortja Liri Berisha dhe dy fëmijët Shkëlzen Berisha e Argita Malltezi.

Ajo që bie në sy në deklaratën e DASH është fakti që në listë nuk janë përfshirë e fejuara e Shkëlzen Berishës, blogerja e njohur Armina Mevlani, dhe bashkëshorti i Argita Malltezit, Jamarbër Malltezi.

DASH tha se Sali Berisha ka përdorur postin e kryeministrit për të kryer afera korruptive dhe për të pasuruar familjen e aleatët e tij politikë.

Në reagimin e plotë që është publikuar dhe nga DASH thuhet se Berisha përmes retorikës që mban publikisht tregon se është i gatshëm që të mbrojë vetën, familjen dhe aleatët e tij, nga ccdolloj hetimi nga organet ligjzbatuese.

DEKLARATA E PLOTË E DASH: 

Sot, unë jam duke shpallur emërimin publik të Sali Berishës, një ish-President i Shqipërisë, ish-Kryeministër i Shqipërisë dhe ish-deputet i Parlamentit të Shqipërisë, për shkak të përfshirjes së tij në korrupsion të rëndësishëm.

Në cilësinë e tij zyrtare si Kryeministër i Shqipërisë në veçanti, Berisha ishte përfshirë në veprime korruptive, të tilla si shpërdorim i fondeve publike dhe ndërhyrje në proceset publike, duke përfshirë përdorimin e pushtetit të tij për përfitimet e tij dhe për të pasuruar aleatët e tij politikë dhe anëtarët e familjes së tij në shpenzimet e besimit të publikut shqiptar në institucionet e tyre qeveritare dhe zyrtarët publikë. 

Për më tepër, retorika e tij tregon se ai është i gatshëm të mbrojë veten, anëtarët e familjes së tij dhe aleatët e tij politikë në kurriz të hetimeve të pavarura, përpjekjeve antikorrupsion dhe masave të përgjegjësisë.

Ky emërim është bërë në bazë të Seksionit 7031 (c) të Departamentit të Shtetit, Operacionet e Jashtme dhe Programeve të Ndarjeve të Programeve të Ndarjes Akti, 2021. Përveç Berishës, unë po përcaktoj publikisht bashkëshorten e tij, Liri Berishën, djalin e tij, Shkelzen Berisha dhe vajza, Argita Berisha Malltezi. Këta individë nuk janë të përshtatshëm për të udhëtuar në Shtetet e Bashkuara.

Ky emërtim riafirmon angazhimin e SHBA për të mbështetur reformat politike kryesore për institucionet demokratike të Shqipërisë. Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të qëndrojnë me popullin e Shqipërisë. Departamenti do të vazhdojë të përdorë autoritete si kjo për të promovuar përgjegjësinë për aktorët e korruptuar në këtë rajon dhe globalisht.

Artikuj të ngjashem

Instagram

Më të lexuarat