Video e frikshme/ Toyota i pret rrugën, shihni momentin kur Xubi i Yzberishtit fluturon në ajër 

 

Një aksident i rëndë u regjistrua ditën e djeshme në Yzberisht si pasojë e të cilit humbi jetën 45-vjeçari Fatmir Avdillari teska po udhëtonte me motor dhe u përpls me një automjet.

Videoja e mëposhtme trëgon momentin kur makina tip Toyota merr kthesën dhe motori me të cilin lëvizte i ndjeri Avdillari fluturon në ajër pasi përplaset me të.

Avdillari i njohur edhe si “Xubi i Yzberishtit”, disa muaj më parë iu kërkua deklarimi i pasurisë nga OFL, ndërsa ishte një nga anëtarët e bandës së Yzberishtit në vitet ’97-’98 së bashku me dy vëllezërit e tij, Nazmi dhe Ilir Avdillari, ky i fundit i njohur edhe si “koka” e grupit.

Ilir Avdillari gjendet në burg, pasi bashkë me vëllezërit e tij, Fatmir dhe Nazmi Avdillari janë akuzuar se kanë vrarë më 27 janar ’98 biznesmenin italian Stefano Rossi, pronari i fabrikës “Niki Shoes”.Ngjarja ka ndodhur 100 metra larg fabrikës, kur biznesmeni italian sapo kishte tërhequr 30 milionë lireta nga Banka Italo-Shqiptare.

Xubi ka qenë dënuar me 12 vjet burg, ndërsa doli nga qelia në 2008. Një vit pasi doli ai ekzekutoi Ardian Tahirin në 11 prill 2009. Tahiri u vra me një plumb në kokë në rrugën “Irfan Tomini” në Tiranë. Në atë kohë ‘Xubi’ pranoi në gjykatë krimin dhe deklaroi se Tahirin e kishte ndjekur prej një jave. Arsyet sipas policisw lidheshin me hakmarrjen, pasi Avdillari ka pasur dyshime se emigranti Ardian Tahiri i kishte vrarë vëllain, Fiqiri Avdillarin në Athinë.

Vëllezërit janë akuzuar edhe për shumë veprat të tjera penale, mes të cilave renditet edhe shitja e lëndëve narkotike në zonën e Kombinatit, Yzberishtit dhe Kasharit, ku edhe banda vepronte. Një tjetër vrasje ku akuzohen vëllezërit Avdillari, është edhe ajo e Shkëlqim Xhabaftit, i njohur si i forti i Selitës. Në vitin 1998 u dyshua asokohe se Xhabafi ishte vrarë nga vëllezërit Avdillari, të njohur si të fortët e Yzberishtit, pas hasmërisë mes dy bandave, asaj të Yzberishtit dhe asaj të Selitës. Pas vrasjes së Shkëlqim Xhabaftit, familja Xhabafti ka qenë në hasmëri edhe me familjen Avdillari.

Për videon shtypni, këtu:

 

Artikuj të ngjashem

Instagram

Më të lexuarat