Jo vetëm mishi, këta janë ushqimet e tjera plot me proteina

Proteinat janë thelbësore për të gjithë organizmat e gjallë dhe përfshihen në çdo proces qelizor. Në të njëjtën kohë, ato janë përbërës thelbësorë të dietës sonë, prandaj duhet t’i marrim nga ushqimi. Sidoqoftë, a e dini cilat janë burimet kryesore bimore të proteinave që mund t’i konsumoni lehtësisht në baza ditore?

  1. Kosi

Kosi është një ushqim popullor, i cili mund të konsumohet ashtu siç është ose si përbërës i recetave të ëmbla. Në veçanti, qumështi është një burim shumë i mirë i proteinave dhe vitaminës B12, por duhet të theksoni etiketat e produkteve të ngjashme, duke shmangur ëmbëlsirat e kosit.

  1. Vezët

Vezët kanë përfitime të shumta për shëndetin tonë, ndërsa një nga vetitë e tyre të jashtëzakonshme është përmbajtja e lartë e proteinave. Mund t’i përfshini në çdo vakt të ditës që dëshironi, por mos i konsumoni me masë dhe përpiquni të mos e teproni me të verdhat.

  1. Kuinoa

Ajo është bërë e njohur në vitet e fundit, dhe gjithashtu funksionon si një zëvendësues i shkëlqyeshëm i orizit. Është një burim i rëndësishëm i proteinave, i nevojshëm për trupin, dhe mund ta gjeni lehtësisht në raftet e çdo supermarketi, informon albeu.com.

  1. Bishtajoret

Bishtajoret e të gjitha llojeve janë të nevojshme për trupin dhe shëndetin tonë. Në veçanti, ato janë të pasura me fibra, hekur, magnez, por edhe proteina, prandaj duhet t’i konsumojmë në intervale të rregullta.

  1. Arrat

Përveç shijes së tyre unike, ato janë gjithashtu shumë ushqyese dhe të dobishme për shëndetin tonë, pasi ato kanë një përmbajtje të lartë të fibrave, proteinave, mineraleve dhe vitaminave, të cilat janë thelbësore për funksionimin e duhur të trupit.

  1. Spinaqi

A e dini se vetëm një filxhan spinaq i zier përmban të paktën 5 gram proteina dhe është i pasur me hekur dhe kalcium? Konsumojeni atë sa më shpesh që të jetë e mundur dhe shijojeni në kombinim me makarona, vezë, në sallata apo edhe në një byrek shtëpie.

  1. Tofu

Nëse jeni vegjetarian, atëherë me siguri i dini vetitë e dobishme të tofusë. Tofu është një produkt qumështi i bërë nga qumështi i sojës dhe ka një shije të veçantë që ia vlen të provohet. Ajo është bërë e njohur në vitet e fundit dhe preferohet gjithnjë e më shumë nga konsumatorët.

 

Artikuj të ngjashem

Instagram

Më të lexuarat