5 zakone të rëndësishme që duhet të marrim nga njerëzit që jetojnë gjatë

 

Kur na thanë të strehoheshim gjatë karantinës, ishte një kërkesë që e mirëpritëm në fshehtësi. Të shijonim shtëpinë, të gatuaje me familjen time, të ushqeheshe me vlera ushqyese, të shëtisje në natyrë dhe të vlerësoje shëndetin dhe sigurinë ishin gjërat që të gjithë i lakmonim. Kush e dinte që po praktikonim shumicën e tipareve të stilit të jetës nëpër botë në Zonat Blu – vendet ku sundon jetëgjatësia?

Zonat Blu janë zona të botës ku njëqindvjeçarët (ata që jetojnë në moshën 100 vjeç ose më shumë) dhe miqtë dhe të afërmit e tyre jetojnë jetë të gjatë, produktive me më pak stres, më pak incidente dhe sëmundje. Ngjashëm me njerëzit e Mesdheut, banorët e Zonave Blu në vende si ishulli grek Ikaria, Sardenja në Itali, Okinaëa në Japoni, Gadishulli Nicola i Kosta Rikës dhe Loma Linda në Kaliforni, nuk krijuan kolektivisht një dietë modë ose një libër me stilin e jetesës. Ata u mbështetën tek njëri-tjetri, aktiviteti fizik natyror (si ecja ose shëtitjet në këmbë) dhe ushqimet që ishin sezonale.

Cilat praktika të tjera të përditshme mund të mësojmë nga rajonet e Zonës Blu që mund të mbrojnë shëndetin tone? Këtu janë gjashtë zakone të shëndetshme për t’u marrë hua:

Zhvilloni zakone që parandalojnë sëmundjet kronike

Studimet kanë treguar se individët me sëmundje kronike preken në mënyrë disproporcionale nga COVID-19, veçanërisht ata në mbipeshë sëmundje pulmonare. Nuk është për t’u habitur që në Zonat Blu, këto kushte ekzistojnë në një masë shumë më të vogël, shpesh të lidhura me preferencat e tyre dietike dhe zakonet e aktivitetit fizik. Mishi dhe ëmbëlsirat janë festive, pra konsumohen me raste, jo si vakt i darkës. Duke konsumuar kryesisht bimë dhe proteina bimore, njerëzit në këto zona janë natyrshëm të furnizuar me me vitamina, minerale, antioksidantë dhe fitonutrientë që luftojnë sëmundjet.

Mbështetni një sistem të shëndetshëm imunitar

Shkenca na ka treguar se të kesh një zorrë të shëndetshme mund të sjellë përfitime përtej qetësimit të problemeve tona të tretjes pasi ekziston një lidhje e fortë midis shëndetit tuaj dhe triliona mikrorganizmave që jetojnë brenda trupit tuaj. Këto organizma na ndihmojnë të luftojmë infeksionin dhe të zvogëlojmë rreziqet e sëmundjeve të parandalueshme. Meqenëse ushqimet me bazë bimore zënë 90 deri në 100% të pasurive të patundshme në pjatat në familjet e Zonës Blu, ushqime mbështetëse imune si pemët, perimet, zhardhokët, arrat, fasulet dhe drithërat e plota sigurojnë vlera mbështetëse imunitare.

Krijoni një kopësht

Banorët e Zonës Blu shpesh kujdesen vet për frutat dhe perimet e tyre. Duke krijuar dhe duke u kujdesur për një kpësht sado të vogël në shtëpi, ju mund të kurseni para dhe të shijoni aromën dhe përfitimet e produkteve të freskëta. Kërkimet tregojnë se kopshtaria mund të rrisë disponimin dhe mirëqenien tuaj, ndërsa ofron gjithashtu një aktivitet fizik që është shpërblyes dhe produktiv.

Hidratohuni

Në Zonat Blu, alkooli luan ndonjë rol, por vera, veçanërisht vera e kuqe, konsumohet së bashku me vaktet, në moderim. Pijet e Zonës Blu përfshijnë kryesisht ujë, kafe dhe çaj, ndërsa kufizojnë pijet e buta me sheqer.

Qëndroni afër dhe të lidhur me të tjerët

Ndoshta një themel edhe më thelbësor që qëndron nën zakonet e dietës dhe ushtrimeve është se këta njerëz shpesh janë të rrethuar nga familja dhe komuniteti gjatë gjithë jetës së tyre.

Me fjalë të tjera, adoptimi i zakoneve më të shëndetshme të jetesës tani mund të ndikojë në jetën e miqve dhe familjeve tona për breza të tërë.

 

Artikuj të ngjashem

Instagram

Më të lexuarat