Gjykata Kushtetuese, reagon edhe Brukseli zyrtar: Lajm i shkëlqyer nga Shqipëria, gati negociatat me BE

Gjykata Kushtetuese është bërë funksionale për të marrë në shqyrtim dhe gjykuar çdo çështje kushtetuese. Ngritja e Kushtetueses, për Komisionerin për Zgjerim të BE-së, Oliver Varhelyi, është një lajm i shkëlqyer.

Varhelyi thotë se Shqipëria tashmë plotëson listën e kushteve për mbajtjen e konferences se pare nderqeveritare

“Lajm i shkëlqyeshëm nga Shqipëria! Me emërimin e anëtarit të 6-të nga Presidenti Gjykata Kushtetuese bëhet funksionale. Arritje e rëndësishme për institucionet dhe njerëzit si pjesë e reformës në drejtësi. Kjo plotëson listën e kushteve për mbajtjen e konferences së parë ndërqeveritare” – shkruan Varhelyi.

Menjehere pas miratimit te anetarit te 6, SHBA-BE e cilësuan si një lajm të madh vënien në funksion të Kushtetueses.

Gjykata Kushtetuese aktualisht ka 6 anëtarë ne perberjen e saj, duke filluar me Vitore Tushën, së cilës i ka mbaruar mandati, Elsa Toskën, Marsida Xhaferllarin, Fiona Papajorgji, Altin Binajn dhe Perparim Kalo.

Artikuj të ngjashem

Instagram

Më të lexuarat